Kategori:

GÜVENLİK SİSTEM VE CİHAZLARI DERSİ

1. Dağlar, tepeler, su yolları “doğal” fiziki engellerdir.

2. Duvarlar, tel örgüler, çitler, kule, bariyer, aydınlatma, kilit sistemleri, ikaz levhaları, kapanlar, hız kesme kasisleri, araç engelleri fiziki engellerdir.

3. Can ve mal güvenliğinin önemsendiği her türlü alan ve tesis girişlerinde en yaygın kullanılan elektronik güvenlik cihazları; metal detektörleri ve X-ray cihazlarıdır.

METAL DETEKTÖRLER

Metalle karşılaştıklarında sesli veya ışıklı uyarı sinyali veren, metale duyarlı cihazlardır. İki tipi mevcuttur. 
1. El Tipi Metal Detektörleri :  
    
El Tipi Metal Detektörlerin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar  
*  Cihaz çalışır durumda ve aranacak kişinin üzerinden yaklaşık 5 cm (2,5 – 7,5 cm) mesafeden gezdirilerek arama yapılmalıdır.  
*  Arama sırasında detektör tüm vücudu tarayacak şekilde gezdirilmelidir.   
*  Cihaz arama esnasında hareket halinde olmalıdır.   
*  Tespit ettiği metalin büyüklüğüne göre cihazın ses-ışık uyarısının şiddeti de artar.    
*  Kullanım sırasında şarjının dolu olması gerekir.    
*  Kontrol edilen kişi bayan ve etek giyinmişse kontrol, bayan görevli tarafından etek üzerinden yapılmalıdır.    
*  Fiziki kontrol, herkesin göremeyeceği ayrı bir odada yapılmalı ve ikinci bir şahıs da bulunmalıdır.     
*  Özürlü kişilerin kontrolünde incitici davranışlardan kaçınılmalıdır.     
Kişilerin üzerinde suç unsuru eşya bulunursa alınarak tutanakla tespit edilmelidir.     

El Detektörleri ; 

 Kullanma talimatına uygun kullanılmalı,
 Islak zemine bırakılmamalı,
 Metal zemine bırakılmamalı,
 İnsanın baş kısmına tutulmamalı,
 Başka amaçlarla kullanılmamalı,
 Kapalı durumda iken şarj edilmelidir.

2. Kapı Tipi Metal Detektörler :  

Aşırı hava akımından, sıcak – soğuk ve nemden etkilenerek yanlış alarm verdiğinden hassasiyet ayarları bu faktörler dikkate alınarak yapılmalıdır.

Fiziki konum olarak yakınında bulunan metal maddelere duyarlılık göstermesi nedeniyle kapı tipi metal detektörler monte edilirken; hareketli metallerle aralarında en az 1 metre, yan yana birden fazla detektör çalıştırılması gerekiyorsa aralarındaki en az 50 cm. mesafe olması sağlanmalıdır.

 Kapı Tipi Metal Detektörlerin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar : 

 Cihazın çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli ve kontrol edilecek kişiler, önce üzerlerinde metal maddeleri çıkarmaları hususunda uyarılmalıdır.

 Cihaz metalle karşılaştığında sesli veya ışıklı uyarır. Kontrol eden görevli uyarı kaynağını bulmak zorundadır. Özel güvenlik görevlileri elle arama yapamayacağı için alarmın kaynağını nokta olarak tespit ederken el detektörü kullanmalıdır.

 Kişiler detektöre 1 metre mesafede bekletilerek cihaz hazır olmadan ikinci bir kişinin geçişine müsaade edilmemeli, görevliler de 1 metre mesafede durmalıdır.

 Cihaza temas halinde yanlış alarm verdiğinden sürtünmeden geçilmelidir.

 Metal detektörden geçen kişilerin el bagajları X-ray cihazıyla kontrol edilmelidir.

 Detektörlerden geçmek istemeyen hamile bayanlar ve kalp rahatsızlığı olanlar geçmeye zorlanmamalıdır. 

X-RAY CİHAZI  

Bagajı açmadan, içerisinde tehlikeli madde olup olmadığını bagajın üzerinden X ışını geçirerek ekranda görevli tarafından izlenmesini sağlayan ve düşük radyasyonla çalışan cihazlardır.

 X-Ray Cihazı : Üç ana üniteden oluşur. Bunlar;  

 X ışını ünitesi : X ışınlarının gönderildiği, algılandığı ve eşyaların konulduğu taşıyıcı bandın bulunduğu ünite

 Ekran : Aygıttan gecen eşyaların içinin görüldüğü yer

 Kontrol paneli : Aygıtı kontrol eden düğmelerin yer aldığı kısım

X-Ray Cihazları ile Çalışırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar : 

Kontrol edilecek paket ve bavullar, taşıma bandına aralarında en az 50 cm. ve geniş yüzeyleri banda paralel olacak şekilde konulmalıdır.

Görüntü yorumlanmakta zorluk çekilirse bagajın pozisyonu değiştirilerek tekrar geçirilmelidir.

İnceleme sırası; önce büyük, sonra küçük cisimler şeklinde olmalıdır.

Bagajın içerisinde kesin fikir edinilemeyen durumlarda bagaj, sahibine açtırılarak kontrol edilmelidir.

Cihaz çalışırken cihaz tüneline el sokulmamalı, taşıyıcı banda oturulmamalı, tünelin önünde ve arkasında bulunulmamalıdır. Ayrıca cihazın üzerine yiyecek-içecek maddeler bırakılmamalıdır.

 Canlılar hiçbir şekilde X-ray cihazıyla kontrol edilmemelidir. 

X-ray cihazı ile çalışan personelin maruz kalacağı radyasyonun belirlenen sınırları aşmaması için kullanılan X-ray cihazına uygun dozimetre kullanımı sağlanmalıdır.

Dozimetre (Doz ölçer) : X-ray cihazı kullanan personelin maruz kaldığı X ışını dozunu ölçmek için kullanılan filmli karta denir.

  • Dozimetre başka birine ödünç verilmez ve alınmaz. Toka ve giysilerin metal parçalarının yanına konulmaz.
  • X-ray cihazlarının ve dozimetrelerin ölçüm ve kontrolleri Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından sertifikalandırılmaktadır. 

 X-ray cihazları; organik ve organik olmayan maddeleri ekrana farklı renklerde yansıtır.

 Metal maddeler koyu mavi,
 Organik maddeler 
sütlü kahverengi veya turuncu,
 Az yoğun maddeler ise yeşil renkte ekrana yansımaktadır.

Kapalı Devre Televizyon Sisteminin (CCTV) Elemanları : 

Kamera : İstenilen bir bölgenin görüntüsünün video sinyaline çevrilerek monitöre aktarılmasını sağlar.

Monitör : Ekipmanlardan gelen video sinyalinin ekran üzerinde görülmesini sağlar.

Switcher (Seçici) : Kameralardan gelen görüntülerin ayarlanan süre kadar atlamalı olarak görüntülenmesini sağlar.

Quad (Bölücü) : Aynı ekranda dört kamerayı seyretmeye imkan sağlar.

Video Kayıt Cihazı : Güvenlik sistemlerinde tercih sebebi olan video kayıt cihazı 3 saatten 960 saate kadar aralıklı kayıt yapabilir.

Multiplexer (Çoklayıcı) : Aynı anda 8 yada 16 kameranın görüntüsünü tek bir ekrandan izleme olanağı sağlar.

Video Motion : Sürekli hareketin izlenmesi gereken yerlerde bu sistem kullanılır.

Lensler : Merceklerin temel işlevi bir alandan yansıyan ışığı toplamak ve kameranın görüntüleyici ünitesinde net, berrak bir görüntü odaklamaktır.

Pan-Tilt : Sabit kameraya hareket vermek için kullanılır. Kameranın istenilen hareketi sağlaması için (sağa-sola, yukarı-aşağı) uzaktan kumanda edilebilen motorlu parçadır. 5 derece-saniye hızında dönebilir, dönüş açısı ayarlanabilir.

Housing : İç ve dış mekanlarda görünüm açısından toza, dumana, suya veya insanların müdahalelerinden korumak için kameraların konduğu muhafazalara denir.

TANIMLAR 

Biyometrik Cihazlar ; El yazısı, iris ve retina şekli, damar yapısı, el geometrisi, ses karakteristiği gibi özelliklerinin sisteme kaydedilmesi yoluyla giriş-çıkış yetkilendirilmesin ve kontrolü yapılmasını sağlar.

Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) : Kartlı geçiş sistemine ilave bir programla kurum çalışanlarının giriş-çıkış zamanlarının kayıt ve kontrol altına alınmasını sağlayan sistemdir.

Turnike Geçiş Sistemleri : Sadece izin verilen kişinin geçişini sağlayan ve diğer güvenlik sistemlerine bağlanıp uyumlu çalıştırılabilen geçiş sistemleridir. Tam boy, yarım boy ve hızlı geçiş üniteleri olan çeşitleri vardır.

Tags:

7 Responses

  1. Insana insanca davranan tek sirket 4 tane sirket gezdim ilgilenen bile olmadi Afc ye geldim guleryuzlu karsilandim ve adananin en ucuz egitim veren sirketi lutfen herkes arayin bana hak vereceksiniz

  2. Kursiyerleri sınavdan başarılı olsun diye elinden gelenin fazlasını yapan şirket kurucusu aynı zamanda hocamız HALİL Bey’e özellikle binlerce kez TEŞEKKÜRLER. 🙂 yeni açılmasına rağmen diğer güvenlik merkezlerinden her anlamda açık ara önde olan…Lokasyon, eğitim kalitesi, güleryüzlülüğü, ilgisi, kursiyerlerinin hakkını kendinlerinden daha çok savunması, açık şeffaf ve doğru bilgilerle eğitim vermesi…. ve daha fazlası için AFC güveliğe teşekkürü borç biliyorum… Adana’da gönlüm, vicdanım rahat ve gözü kapalı önerebileceğim tek yer AFC…. 🙂 🙂

  3. Kursiyerleri sınavdan başarılı olsun diye elinden gelenin fazlasını yapan şirket kurucusu aynı zamanda hocamız HALİL Bey’e özellikle binlerce kez TEŞEKKÜRLER. 🙂 yeni açılmasına rağmen diğer güvenlik merkezlerinden her anlamda açık ara önde olan…Lokasyon, derslerin içeriği, eğitim kalitesi, güleryüzlülüğü, ilgisi, kursiyerlerinin hakkını kendinlerinden daha çok savunması, açık şeffaf ve doğru bilgilerle eğitim vermesi…. ve daha fazlası için AFC güveliğe teşekkürü borç biliyorum… Adana’da gönlüm, vicdanım rahat ve gözü kapalı önerebileceğim tek yer AFC…. 🙂 🙂

  4. Halil hocama çok teşekkür ederim. Her öğrencisinin başarısı için elinden geleni tam anlamiyla yapiyor. Gönlüne sağlık ..

  5. Güvenlik Sertifikası alacaksanız kesinlikle AFC Halil Hoca’dan eğitim almalısınız. Eğitimin hakkını veren ve bunu diğer kurslardan daha düşük fiyata yapan adam gibi bir eğitimci/eğitim kurumu. Diğer kursların müşterisi fakat; buranın öğrencisi olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir